The History and Antiquities of London, Westminster, Southwark, and Parts Adjacent, vol. 2

Allen, Thomas
1828

List of the Bishops of London.

List of the Bishops of London.

Mellitus, consecrated by Augustine Cedda, succeeded 654, died at the abbey of Lestingham in Yorkshire, Oct. 26, 664 Eadstanus I. succeeded about 898 Wine, bishop of Winchester, 666, died 671 Erkenwald, son of Offa, king of the East Angles, 675, died about 685, buried in St. Paul's Waldhere, or Walther, succeeded him, but in what year is uncertain. Ingwald sate as bishop about 704, died about 744 Ecgwlf, or Egwolfe, 747 Wighed, or Sighah, about 754 Eadbright, or Edbartus, 761 Eadgar, or Edgar, 789Stow says 768. Kenewalchus, or Cenwalk, occurs as bishop, 773 Eadbaldus, 784 Heathobright, or Eadbert, 795, died 802 Osmund, or Oswyn, succeeded in 802, died 816 Aethelnoth, bishop 816 Ceolbryht, consecrated before 830 Deorwlf, or Cerolf, 841 Swithulf, or Swytholf, 851 Eadstanus I. succeeded about 898 Wulfsius, about 900 EthelwardusPlaced by Stow in 878. Elstan, or Eadstanus II. 926 Theodoricus, or Theodore, about 938 Wulfstanus 1. bishop in 922 Brithelmus 941, died 958 Dunstan, bishop of Worcester, translated to this see 958, removed to Canterbury, and died 988 Eadstanus III. succeeded; during his episcopate St. Paul's church was burnt, 961 Wulfstane II. consecrated 996 Aelfhunus, or Alphunus, 1012 Aelfwius, or Alwy, 1015, died before 1035 Aelfwordus, or Ailward, before 1035, died 1044 Robert, a Norman, made bishop by died 816 Edward the Confessor in 1044, translated to Canterbury 1051, died in Normandy 1070 William, another Norman, and chaplain to the same king, consecrated bishop of London 1051 Hugh de Orivalle succeeded 1075, died of leprosy 1084 Maurice, chaplain and chancellor to the conqueror, consecrated 1085, died Sept. 26, 1107 Richard de Belmeis I. elected bishop 1108, died Jan. 16, 1127, buried in the church of St. Osyth, Essex Gilbert Universalis, a canon of Lyons, consecrated January 22, 1128, died 1134 Robert de Sigilloin 1141, died about 1151 Richard de Belmeis II. succeeded, died 1162 Gilbert Foliot translated from Hereford March 24, 1183, died February 18, 1187 Richard de Ely, consecrated December 13, 1189, died September 10, 1198 William de Sancta Maria was chosen bishop September 16, 1198, resigned January 26, 1221 Eustace de Fauconberge, one of the king's justices, bishop in 1221, died October 21, 1228 Roger Niger, consecrated June 10, 1229, died at Stepney, 3rd of the calends of October, 1241 Fulk Basset, 1241, died of the plague 1259 Henry de Wengham chosen 1259, consecrated in the church of Saint Mary Overy, February 15, 1260, died 1262 Henry de Sandwich consecrated May 27, 1263, died 1273 John de Chishul, dean of Saint Paul's, and treasurer of England, elected December 7, 1273, died Feb. 1280 Richard de GravesendThis bishop first instituted the office of sub-dean in St. Paul's, and founded a priory at Maldon, Essex. consecrated August 11, 1280, died December 9, 1303 Ralph de Baldock elected 1304, but not consecrated till January 30, 1306; he had been lord chancellor, and died July 24, 1313 Gilbert de Segrave, elected August 17, 1313, died November 25, 1317 Richard de Newport, elected January 17, 1317, died August 24, 1318 Stephen de Gravesend, nephew of the former bishop of that name, elected September 11, 1318, died April 8 1338 Richard de Bentworth, elected May 4, 1338, made chancellor of England July 6, 1338, and died December 8, 1339 Ralph de Stratford,Built a chapel to the honour of St. Thomas in Stratford on Avon, the place of his birth. a canon of London, elected January 26, 1340, consecrated March 12 following, died at Stepney, April 7, 1354 Michael de Northburg,He gave £ 2000 towards the endowment of the Charter-house. LL.D. elected bishop on the decease of the above; He died at Copford in Essex, September 9, 1361 Simon de Sudbury, of SudburyWhere he founded a college to the honour of St. Gregory. in Suffolk, consecrated 1362, translated to Canterbury 1375, murdered by the rebels under Wat Tyler, 1381 William de Courteney, son of Hugh, earl of Devon, bishop of Hereford, translated to London September 12, 1375, afterwards made lord chancellor and metropolitan Robert de Braybroke, consecrated Jan. 5, 1382, made lord chancellor in the September following, and died August 27, 1404 Roger de Walden, installed June 30, 1405; he was first rector of Fordham in Essex and treasurer of Calais, afterwards lord treasurer of England. On the deposition of archbishop Arundel in 1398, he was advanced to the see of Canterbury; and on Arundel's restoration, retired into private life until called to the see of London; he died in 1406 Nicholas Bubbewich, he was a canon of Litchfield in 1392, and in 1399 a canon of Ripon; afterwards master of the rolls and keeper of the privy seal; he was consecrated bishop of London in 1406, and was translated in 1407 to the sees of Salisbury and Bath and Wells, in the latter of which he died 1424 Richard Clifford translated from Worcester October 13, 1407, died August 20, 1421 John Kemp from the see of Chichester May 20, 1422; he was lord chancellor in 1426, about which period he was removed to the archiepiscopal see of York; and thence, after he had sate 28 years, to Canterbury, where he died March 22, 1450 William Gray consecrated May 6, 1426, translated to Lincoln 1431 Robert Fitz-hugh, rector of St. Leonard Eastcheap, canon of Lismore in Ireland in 1406, master of King's Hall in Cambridge 1425, and in 1428 chancellor of that university; he was consecrated bishop of London September 16, 1431, died January 15 1436 Robert Gilbert consecrated October 28, 1436, died July 27, 1728 Thomas Kemp succeeded and died March 28, 1489 Richard Hill, B. D. elected August 19, 1489, consecrated 15 November following Thomas Savage translated from Rochester August 3, 1496; installed 27 October following. In 1501 he was preferred to York, and died at Cawood 1508; his body was buried at York, but his heart in a chapel which he had erected at Macclesfield William Warham, installed October 5, 1502, made lord chancellor in January 1503; and towards the end of the same year promoted to the see of Canterbury. He died at Saint Stephen's near Canterbury, August 22, 1532 William Baron succeeded; he was enthroned November 28, 1504, and died October 1505 Richard Fitz-James, after many preferments in the church, was, August 2, 1506, translated from the see of Chichester to this of London, where he disbursed considerable sums in adorning his cathedral; and having bestowed large sums in charitable uses, died January 15, 1521 Cuthbert Tunstal, who was celebrated for his learning and knowledge of the sciences, was preferred to the see of London; to which he was consecrated October 9, 1522, where, after having sate about seven years, was translated hence to Durham, 1530. At the reformation he was ejected his bishoprick by Edward VI. restored by queen Mary, and dispossessed again by queen Elizabeth, and committed to the custody of the archbishop of Canterbury. He died at Lambeth, Nov. 18, 1559. John Stokesley, D.D. prebendary of St. Stephen's chapel, at Westminster, being sent ambassador to Rome about the king's divorce, was at his return promoted to the bishoprick of London, in 1530, and consecrated thereto on the 27th November, he died September 8, 1539. Edmund Bonner favoured the reformation, and the king's divorce from Catherine of Spain; which probably procured him the see of Hereford, and soon after that of London, to which he was translated October the 20th, 1539. In the year 1549, an information was preferred against Bonner, by William Latimer, B. D. and John Hooper, afterwards bishop of Gloucester, for omitting in his sermon at Paul's-Cross, the article touching the king's power during his minority, though expressly thereunto enjoined by his majesty's special command. He was also charged with an omission of duty, in not searching after polygamists, and such persons who either officiated, or were present at any forms of divine worship, not tolerated by the government; and that, instead of going to the sermons at Paul's-Cross, and countenancing the same with his presence, pursuant to the king's order, he not only left the congregation at the beginning of the discourse, but likewise writ to the lord mayor and aldermen of the city to persuade them to do the like; wherefore a commission was directed to Thomas Cranmer, archbishop of Canterbury, Nicholas Ridley, bishop of Rochester, sir William Petre, and sir Thomas Smith, secretaries of state, and Dr. Williams, dean of St. Paul's, before whom Bonner appeared at Lambeth, and, being convicted of the several charges brought against him, was, on the 1st of October, 1549, deprived of his bishoprick. Nicholas Ridley, bishop of Rochester, was preferred to this see in place of Bonner, where he was enthroned April the 12th, 1550. But upon the accession of queen Mary to the crown, Ridley was not only deprived of his bishoprick, but likewise committed to prison, and tried and condemned at Oxford, for the sincere and constant profession of his faith, for which he was burnt October the 16th, 1555. Bonner was restored to his bishoprick, September 5, 1553, when, after having glutted himself about five years with human gore, by a grievous persecution of the Protestants, was, on the 30th May, 1559, displaced by authority of parliament, and committed prisoner to the Marshalsea, where he ended his wretched life September 5, 1569. Edmund Grindal, some time master of Pembroke Hall, in Cambridge, chaplain to the late bishop Ridley, and the precentor of St. Paul's, after a voluntary exile in Germany on the account of religion, during the reign of queen Mary, was, at his return, elected bishop of this see, July 26, 1559, where, after he had sate above ten years, he was translated to York, in the month of May, 1570. And having been re-translated from the see of York to that of Canterbury, February 15, 1575, died at Croydon in Surrey, July 6, 1583He founded and endowed a free school at St. Bee's in Cumberland, the place of his nativity. Edwin Sandys, D.D. master of Catherine-hall, in Cambridge, and vice chancellor of that university, interesting himself in the proclamation of the lady Jane Grey, was committed to prison, where, after a long confinement, he was, at the intercession of friends, released, and withdrawing into Germany, resided there during the life of queen Mary; and returning to England upon queen Elizabeth's accession to the crown, had the see of Worcester conferred upon him, to which he was consecrated December 21, 1559, whence he was translated to this of London, June 2, 1570, where after he had sate six years, was preferred to that of York, wherein he died, August 8, 1588, and was buried at Southwell. John Aylmer, chaplain to Henry duke of Norfolk, was, in the year 1553, made archdeacon of Stow; but not conforming himself according to the times, was deprived of his archdeaconry, and retiring into Germany, continued there till the death of queen Mary, and accession of queen Elizabeth, by whom he was appointed one of the Protestant disputants against seven Popish bishops in a religious controversy. He was made archdeacon of Lincoln, 1562, and March 12, 1576, elected bishop of London, and on the 24th of the same month, consecrated at Lambeth. He died at Fulham, June 3, 1594. Richard Fletcher, D. D. prebendary of Islington, and dean of Peterborough, elected bishop of London, December 30, 1594, but having the misfortune to fall under the queen's displeasure for taking the lady Baker, a beautiful young widow, to his second wife, died soon after suddenly, (as it is said, by discontent, and the immoderate use of tobacco,) June 15, 1596.

He was sent down to Fotheringhay in Northamptonshire, in order to assist Mary queen of Scotland, in her devotions, and likewise to prevail upon her to renounce the errors of popery before she suffered. Upon Fletcher's arrival at Fotheringhay, the unfortunate princess was deprived of her almoner, confessor, and all spiritual assistance of her own communion; and in lieu thereof, had Fletcher forced upon her, to her great displeasure and disturbance in her devotion, by the company of a minister whose religion she abhorred; yet nevertheless she was cruelly and ungenerously denied the assistance of her confessor in her last moments.

Richard Bancroft, D. D. rector of St. Andrew's, Holborn, treasurer of St. Paul's, prebendary of Bloomsbury and Westminster, was elected to the see of London, April 21, 1597, and consecrated the 8th May following; and in 1604, was translated to Canterbury, he died November 2, 1610, and was buried in the chancel of Lambeth church. Richard Vaughan, D. D. prebendary of Holborn, archdeacon of Middlesex, then bishop of Chester, was translated to the see of London, in December, 1604, and died March 10, 1607. Thomas Ravis, D. D. vicar of Allhallows Barking, canon of Westminster, dean of Christ church, then bishop of Gloucester, was, from that see, translated to this of London, May 18, 1607. He died December 14, 1609, and was buried in St. Paul's. George Abbot, D. D. master of University college in Oxford, and dean of Winton, being chosen bishop of Litchfield and Coventry, was translated to the bishoprick of London, January 20, 1609, and about a year after removed to the see of Canterbury. He died at Guildford, August 4, 1633, and was buried in Trinity church in the same town. John King, D. D. archdeacon of Nottingham, rector of St. Andrew's Holborn, prebendary of Sneating in the church of St. Paul, London, dean of Christ church in Oxford, and vice chancellor of that university, was preferred to the see of London by king James I. (who, by way of distinction, gave him the appellation of king of preachers) in the year 1611, and died March 30, 1621. George Monteine, D.D. at first lecturer at Gresham college, then master of the Savoy, and dean of Westminster, from which he was promoted to the bishoprick of Lincoln, to which he was consecrated December 14, 1617, and thence translated to London, July 20, 1621, and afterwards to Durham and York, where he died in the year 1628, and was buried at Cawood. William Laud, D. D. president of St. John's college, in 1611, dean of Gloucester, 1616, bishop of St. Davids in 1621, and bishop of Bath and Wells in 1626, elected bishop of London, July 15, 1628, and thence translated to Canterbury in 1633. He was impeached by the house of commons and found guilty of high treason, for which he was condemned and beheaded on Tower-hill, January 10, 1645. His body was at first buried in the church of Allhallows, Barking, but afterwards removed to a vault near the altar in the chapel of St. John's college, Oxford. William Juxon, LL.D., president of St. John's college in Oxford, dean of Worcester, chaplain and dean of the closet to the king, and bishop of Hereford, was promoted to the see of London, October 23, 1633. Soon after he was appointed one of his majesty's privy council, and in the year 1635, lord high treasurer of the kingdom, which he enjoyed till he was by the parliament divested of all his places both in church and state, 1641.-He attended king Charles I. at his execution, 1648, after which he retired to his estate in Gloucestershire, where he continued till the restoration, when he was restored to his bishoprick, and soon after, viz. September 20,1660, translated thence to Canterbury. He died at Lambeth, June 4, 1663, aged 81. Gilbert Sheldon, D. D. vicar of Hackney, prebendary of Gloucester, and chaplain and dean of the closet to the king, succeeded Juxon in the see of London, to which he was elected October 23, 1660, and translated thence to Canterbury, August 30, 1663; and being elected chancellor of the university of Oxford, 1667, died on the 9th of November in the same year.The charitable benefactions given by this prelate are said to have amounted to about sixty-six thousand pounds. Humphry Henchman, D. D. translated from the see of Salisbury to London. September 15, 1663. He was in great favour with king Charles II. whose escape he greatly contributed to after the battle of WorcesterHe built the chapel in London-house, in Aldergate-street. He died in October, 1675. Henry Compton, D. D. youngest son of Spencer earl of Northampton, was translated from Oxford to London, December 18, 1675. This prelate, soon after the prince of Orange's landing, seems to have changed his crosier for a sword; for, mounted on horseback, completely armed, he attended the princess Anne (afterwards queen Anne) of Denmark in her escape from court to Nottingham, and afterward exerted himself in accomplishing the revolution, 1668. He died at Fulham, July 7, 1713. John Robinson, D. D. at first domestic chaplain to the English ambassador at the court of Sweden, upon the return of his master to England, was appointed resident, and soon after envoy extraordinary, by king William, wherein he was continued by queen Anne; by whom, upon his arrival in England, he was made dean of Windsor, register of the garter, and prebendary of Canterbury; and in the year 1710, preferred to the see--of Bristol, and the office of lord privy seal, one of her majesty's plenipotentiaries at the congress of Utrecht, privy counsellor, and one of the commissioners for bills of mortality; and upon the decease of Dr. Henry Compton, March 13, 1713, was preferred to the see of London. He died at Hampstead, April 11, 1723. Edmund Gibson, D. D. was, on May 4, in the same year translated from the see of Lincoln to this of London. He was chaplain to archbishop Tenison and rector of Lambeth, and by the recommendation of the archbishop to George I. consecrated bishop of Lincoln and thence translated, as he says in his first pastoral letter to the clergy of London, without his own seeking to the see of London. In his younger days, he distinguished himself among the clergy, by several pieces wrote in the controversy between the archbishop and the convocation: and afterwards by his collection of the ecclesiastical laws in that voluminous work, called by him the Codex. He published several pastoral letters to the people of his diocess of London, occasioned by the impiety of Woolston's writings, and the enthusiasm of the Methodists; besides some pieces of devotion. He died September 6, 1748. Thomas Sherlock, D.D., translated from the see of Salisbury. He had been dean of Chichester and afterwards bishop of Bangor. He was buried at Fulham July 25, 1761. Thomas Hayter, D. D. translated from the see of Norwich to London, September 19, 1761. He died January 9, 1762. Richard Osbaldeston, D.D. translated from the see of Carlisle in the month of January 1762. Richard Terrick, D. D. translated from the see of Peterborough to London, in June 1764. He died March 31, 1777. Robert Lowth, D.D. was translated from Oxford in 1777. He was born in 1711, and received his early education at Winchester school, from thence he was removed to New College Oxford. In 1742 he was chosen professor of poetry in the same university, and became bishop of St. David's in 1766; whence four months afterwards, he was translated to the see of Oxford. He died November 3, 1787. Beilby Porteus, D. D. was translated from the see of Chester to that of London in 1787. He was born at York 1731, and in 1769 became master of the hospital of St. Cross near Winchester; and in 1776 was promoted to the bishoprick of Chester. He died May 14, 1808. John Randolph, D.D. was translated to the bishoprick of London in 1808. He was born July 6, 1749, and received his university education at Corpus Christi college, Oxford. In 1783, he became canon of Christ church, and regius professor of divinity, in 1799; he was promoted to the see of Oxford, and thence translated to Bangor in 1807. He died suddenly, July 28,1813. William Howley, D.D. canon of Christ church, and regius professor of divinity, in Oxford, was elected bishop of London, October I, and consecrated October 3, 1813. The Arms of the BishopricK are, gu. two swords in saltier, ar. hilts and pomels, or, the dexter surmounting the sinister.

Richard Bancroft, D. D. rector of St. Andrew's, , treasurer of , prebendary of Bloomsbury and , was elected to the see of London, , and consecrated the following; and in , was translated to Canterbury, he died , and was buried in the chancel of .

316

Richard Vaughan, D. D. prebendary of , archdeacon of Middlesex, then bishop of Chester, was translated to the see of London, in , and died . The K are, swords in saltier, hilts and pomels, , the dexter surmounting the sinister.

318

 
 
View all images in this book
 Title Page
 Dedication
 CHAPTER I: History of London, from the Accession of William and Mary, to the reign of George the Second
 CHAPTER II: History of London during the reign of George the Second
 CHAPTER III: History of London from the Accession of George the Third, to the year 1780
 CHAPTER IV: History of London continued to the Union
 CHAPTER V: History of London from the Union to the Jubilee, 1809
 CHAPTER VI: History of London from the Jubilee to the Peace of 1814
 CHAPTER VII: History of London continued to the accession of George the Fourth
 CHAPTER VIII: Account of the Civil Government of the City by Portreves, Bailiffs, and Mayors, with a list of the latter...
 CHAPTER IX: An account of the Aldermen and Sheriffs, with a list of the latter
collapseCHAPTER X: Lists and brief Accounts of the various Officers and Courts within the City
collapseCHAPTER XI: Some account of the Ecclesiastical Government of the city of London, with a List and Biographical Notices of the Bishops of the see
collapseCHAPTER XII: Some Account of the Military Government of London, and the Artillery Company
collapseCHAPTER XIII: An Account of the twelve principal Companies of the City of London
collapseCHAPTER XIV: An Account of the Companies of the City of London, alphabetically arranged
 CHAPTER XV: An Account of the River Thames
collapseCHAPTER XVI: Historical and topographical account of London Bridge, Westminster Bridge, Blackfriars Bridge, Waterloo Bridge, Southwark Bridge, and the Thames Tunnel
collapseCHAPTER XVII: Topographical and Historical Account of the Tower of London
This object is in collection:
Edwin C. Bolles papers
Subjects
London (England)--History
Antiquities
Permanent URL
http://hdl.handle.net/10427/44305
ID: tufts:UA069.005.DO.00067
To Cite: DCA Citation Guide
Usage: Detailed Rights